Primary Student Leadership

At Wesgreen International School, student leadership is about our students taking the lead to guide and inspire one another so that they work together to achieve our school aims.  

Being a part of our student leadership is a unique experience as it helps students to learn the art of building relationships, working collaboratively, problem solving and effective communication.  

 

At Wesgreen Primary, we have the following Student Leadership Position: 

  • Head Boy/Girl  
  • Deputy Head Boy/Girl  
  • Two Senior Prefects 
  • A group of Prefects,  
  • Four House Captains and Assistant House Captains 
  • A group of Eco-Warriors  

Interview Process 

Recommendations for positions of responsibilities are made by Grade 3 Teachers, Year Heads and the Head of School. 

All candidates deemed to be ideal for their respective roles are interviewed by the Head of School and Head of Year. The purpose of the interview is to ensure that each child is given a fair chance to discuss why they would like to be in a position of responsibility and what contributions they would like to bring to their school community. 

Students Leadership Positions are finalized by the Head of School and Head Master. Successful candidates are announced and celebrated in a special Student Leadership assembly. 

Roles 

The role of Prefects are that of leadership and responsibility. Prefects are expected to lead by example, monitoring the behaviour of their peers and supporting teachers, as well as students in lower grades. 

Our House Captains and their Assistants carry out the duties of prefects, and are also the visible mascots of our school’s Houses: Leopards, Scorpions, Falcons and Vipers. They lead their houses during various sporting activities and offer support during Sports’ Days. 

Eco warriors are responsible children who have a vital role to play in saving energy and creating an environment that is considerate towards the planet. They are children who like to find innovative opportunities to reduce, reuse and recycle. 

Student Positions

  • Position of Responsibilities (Primary Boys) 2019-20

     

    Designation

    Name

    Grade

    1

    Head Boy

    Malek Mazen Malek Zaben 

     4J

    2

    Deputy Head Boy

    Abdulrahman Ahmed Fayyaz

     4E

    3

    Senior Prefect 1

    Rayyan Mustafa Mustafa Saeed

     4G

    4

    Senior Prefect 2

    Mohammed Sohaib Kamal

     4A

  • Position of Responsibilities (Primary Girls) 2019-20

     

    Designation 

    Name

    Grade

    1

    Head Girl  

    Sara Taghizadeh

     4J

    2

    Deputy Head Girl

    Kamilia Imtiaz Akbar Imiaz Ahmed Akbar

     4A

    3

    Senior Prefect 1

    Zahra Zia Zia Ghulam Mohyuddin

     4B

    4

    Senior Prefect 2

    Noureen Walaaelden Awad Mohamed Elshrkawy

     4I

  • Primary Boys Prefects 2nd Term

     

    Name

    Grade

    1

    Rushd Mohammad Qasem Al Shboul

    4A

    2

    GHAITH MARWAN HAMAD SAEED ALMAHRI

    4B

    3

    Muhammad Ayyan Baig

    4D

    4

    Seif Alaaeldin Mohamed Hassan Aly Hammad

    4D

    5

    Yahya Hamad Dodhy Hamad -Ud-Din Dodhy

    4D

    6

    Adam Mohamed Yosry Mohamed 

    4E

    7

    Ahmed Saeed Aqeel A. Alzarooni

    4F

    8

    ALAA MONQEZ ALRASS

    4F

    9

    Hesham Mahmoud Mohamed Kamel Al Ashkar

    4G

    10

    Khalifa Abdalla Yousif Malalla Al Maazmi

    4G

    11

    Malik Ali Genidy Ibrahim

    4G

    12

    Salim Hussain Abdalla Salim Al Suwaidi

    4G

    13

    Mohamed Ali Alnekhaira Jouaan Al Shamsi

    4H

    14

    Seif Ahmed Kamaleldin Ibrahim Eid

    4H

    15

    IZAAN HASSAN HASSAN AMIR US SAQLAIN

    4I

    16

    Khalifa Khaled Saif Al Nakhi Al Tamimi

    4I

    17

    Saif Ahmed Salah Imam Ahmed

    4I

    18

    Burhanuddin Huzefa Huzefa Shabbir Hussain

    4J

  • Primary Girls Prefects 2nd Term

     

    Name

    Grade

    1

    Ayten Ahmed Hamdy Sayed Hassan Kenawy

    4A

    2

    Malak Ossama aboutaleb

    4A

    3

    Maryam Nasser Ahmed A Abdulla Al Abdouli

    4B

    4

    Sama Mohamed Abdelfattah Ahmed Gasser

    4B

    5

    Batool Tamer Mohamed Abdelkader Sallam

    4C

    6

    Eman Qasim Qasim Hafeez

    4C

    7

    Haadiya Zahid Zahid Aslam

    4D

    8

    Rawda Younis Ali Mohamed Almulla

    4E

    9

    Reem Mohamed Hassan Dadi Alameeri

    4E

    10

    Alya Ibrahim Eisa Sabir Al Amiri

    4F

    11

    Ghala Nasir Mohamed Ali Almaazmi

    4F

    12

    Dema Saud Mohamed Al Zari Al Shamsi

    4G

    13

    Hajar Mohamed Sabry Mohamed Hammad

    4G

    14

    Judi Mohamed Mahmoud Kamel

    4G

    15

    Rihem Messikh

    4H

    16

    SYEDA FATHIMA AAIDAH HUSSAIN

    4H

    17

    Dalal Hisham Ahmed

    4J

    18

    Minna Kais Abdulrazzak Al Hashimi

    4J

  • Eco-Warriors

     

    Name

    Grade

    1

    Hayden Cooper Prinsloo (Captain)

    4B

    2

    Maryam Assem Farouk Ahmed Moussa

    4A

    3

    David Hani Khalil Eid Khalil

    4B

    4

    Sara Karam Hamad

    4B

    5

    Hala Ammar Anwar Mohammed Ahmed

    4C

    6

    MOZA HADIF RASHID ALOWAIS

    4C

    7

    Emaan Khan Faraz Shah Khan

    4D

    8

    Yahya Zakarya Al Nasan

    4E

    9

    Mohammed Waleed Muslem Al Abdul Sallam

    4F

    10

    Remas Osama Abdelgwad Ezzeldin Yassin

    4F

    11

    Ahmed Eslam Mohamed Abdelaziz El Helaly

    4G

    12

    Alreem Adil Mohamed Bukisha Alzarooni

    4G

    13

    Maitha Salem Mohammed Helal Al Dhaheri

    4I

    14

    Hamad Obaid

    4J

    15

    Salem Mohammad Ibrahim Salem Alshamsi

    4J

  • Primary House Captains

     

     House

    Name

    Grade

    1

    Leopards

    Maisara Adams Mahmoud

     4G

    2

    Scorpions

    Hind Abdalla Mohamed Alzari Alshamsi

     4G

    3

    Falcons

     Amer Abdel Hamid Tawfiq Harami

     4F

    4

    Vipers

    Rijja Fatima Zafar Zafar Iqbal

     4B

  • Primary Assistant House Captains

     

     House

    Name

    Grade

    1

    Leopards

    Amna Abdelrahman Abdalla Abdelrahman Alhelo

     4E

    2

    Scorpions

    Abdul Rahman Emad Naim Almasoud

     4D

    3

    Falcons

    Hamda Rashed Khalifa Rashed Alshaali

     4H

    4

    Vipers

    Zarrar Ibrahim

     4G

 

More To Explore

Next Steps

X
Cookies help us improve your website experience.
By using our website, you agree to our use of cookies.
Confirm